Fatalne wyniki zdrowotne

Sport może przynieść wiele korzyści, zwłaszcza w społeczeństwie tak mocno napiętnowanym chorobami, otyłością, nowotworami. Miażdżyca, cukrzyca, wysoki cholesterol i ciśnienie, problemy jelitowe i żołądkowe – wszystko to zaczyna się we współczesnych społeczeństwach coraz szybciej.
Problemy z tymi przypadłościami zaczęto już coraz częściej notować nawet wśród uczniów szkół podstawowych, co pokazuje jak daleko poszło ludzkie przyzwyczajenie do przekąsek, tłustej żywności, przetworzonych składników spożywczych. Szybkie, powszechnie dostępne i tanie w przygotowaniu posiłki stały się tak powszechne, że w wielu regionach nawet nie ma możliwości kupienia zdrowej i naturalnej żywności prosto od ekologicznego farmera czy hodowcy.
Wszystko to sprawia, że problemy zdrowotne najbardziej bogatych społeczeństw są też najbardziej spektakularne i bez zmiany w całościowym podejściu do życia u najmłodszych osób bardzo trudno będzie stworzyć podwaliny pod funkcjonowanie w przyszłości zdrowego i racjonalnego społeczeństwa.