Zdrowe zęby to zdrowe dziąsła

Kiedy nie dbamy o higienę zębów, to chorują też nasze dziąsła. Stan zapalny dziąseł doprowadza często do rozchwiania zębów. A w konsekwencji także do konieczności usunięcia zdrowych. Bakterie, które gromadzą się na płytce nazębnej uwalniają toksyny. Mogą one spowodować, że układ odpornościowy zacznie produkować związki chemiczne tak zwane cytokiny. Są one bardzo niebezpieczne, gdyż będą wspomagać istniejący stan zapalny oraz doprowadzać do uszkodzenia tkanek w całym organizmie.
Nie leczone zęby psują się, zaś zepsute zaostrzają między innymi przebieg zapalenia stawów. Natomiast osoby ze schorzeniami układu krążenia i serca są narażone na zwiększenie ryzyka bakteryjnego zapalenia wsierdzia lub zastawek serca.
Najważniejsza jest zatem profilaktyka, dlatego należy codziennie szczotkować zęby po każdym posiłku przez około 3 minut. Jeśli nie mamy takiej możliwości to co najmniej 2 razy dziennie i po zjedzeniu słodyczy. Dobrze też używać nitki dentystycznej i płynów do dezynfekcji jamy ustnej.