Edukacja w zakresie zdrowia

Zdrowie to bardzo ważny aspekt życia człowieka i szkoła powinna w wyjątkowy sposób poświęcać czas i środki do tego, by jednoznacznie tłumaczyć, co jest z punktu widzenia zdrowia osobistego wskazane, a co nie. Oczywiście zarówno zdrowie w ujęciu fizycznym jak i psychologicznym powinno być tutaj brane na tapetę, tymczasem większość szkół pozostawia wszystkie kompetencje związane z tym elementem nauczania w rękach nauczyciela od biologii.
Tym czasem typowo akademickie i biologiczne podejście do zdrowia nie tłumaczy wielu aspektów. Samo żywienie, racjonalizacja diety, sposób hodowania i późniejszego przygotowywania żywności – to aspekty mające wielki wpływ na życie człowieka, a jednak bardzo mocno pomijane przez program nauczania większości szkół.
Także wychowanie fizyczne w wyjątkowo bezrefleksyjny sposób podchodzi do kolejnych zaliczeń i ćwiczeń – ważniejsze jest samo ukończenie postawionego zadania niż wytłumaczenie dzieciom, w jaki sposób taka aktywność zaprocentuje dla nich w przyszłości.